Obavijest ravnatelja

Poštovani sugrađani,

Temeljem naputka KS MIZ od 19.3.20. u cilju zaštite zdravlja, kako pacijenta, tako i medicinskog osoblja treba maksimalno izbjegavati, odnosno smanjiti dolaske u Dom zdravlja na najmanju moguću  mjeru, na način da se komunikacija i rješavanje zdravstvenih problema rješava prvenstveno telefonski, a može i putem maila, SMS ili korištenjem drugih sredstava komunikacije. Preporuča se, proaktivniji pristup osoblja, odnosno telefonski kontakt od strane liječnika prema obitelji. Terapiju u okviru PZZ propisivati za dulji vremenski period, ne inzistirajući na osobnom dolasku pacijenta u ustanovu. U slučaju kućne posjete, svakako obvezna epidemiološka anamneza, te korištenje osobnih zaštitnih sredstava (dvostruka medicinska maska, rukavice naočale, a pacijentu obavezno dati  jednokratnu zaštitnu masku i rukavice.

Liječnici OM nastavno na raniju preporuku moraju biti dostupni svojim pacijentima 24 sata. Pacijenti se na pregled naručuju i primaju uz obavezni prethodni telefonski dogovor. Primarna zdravstvena zaštita u pravilu rješava neodgodive zdravstvene probleme pacijenata bez respiratornih simptoma. Izbjegavati dolaske pacijenata radi ostalih kroničnih zdravstvenih problema. Zbog potrebe organizacije radne službe doći će do promjena na već napravljene rasporede.

SKZZ obustavlja, odnosno otkazuju sve naručene kontrolne preglede, a primaju se samo oni s hitnom indikacijom.

Uspostavlja se ambulanta za COVID 19 u obliku 24 satnog dežurstva u Domu zdravlja u kojoj će raditi svi djelatnici prema rasporedu ravnatelja koja će pregledavati pacijente sa sumnjom na COVID 19  bolest, odnosno respiratorne infekcije nastojeći smanjiti kontakt s pacijentom (obavezno mu dati  masku i rukavice, kao i koristeći sami osobnu zaštitnu opremu (OZO).

Pedijatrijska ambulanta također nastoji rješavati slučajeve po mogućnosti telefonski, nastavlja s radom te programom cijepljenja, obavezno koristeći OZO, uz uzimanje epidemiološke anamneze .

Liječnici dentalne medicine, rade samo hitne slučajeve, neodgodive intervencije koristeći OZO (uz obaveznu epidemiološku anamnezu). U slučaju akutnog respiratornog infekta, pacijentu se ne savjetuje dolazak. Pacijenti se na pregled naručuju i primaju uz obavezni prethodni telefonski dogovor.

Djelatnosti zdravstvene njege, palijativne skrbi, te patronažne djelatnosti posjet uz prethodni  telefonski najavljen dolazak, te svakako negativne epidemiološke anamneza. Nastojati telefonski pripremiti posjet, te zadržavanje u kućnoj posjeti svesti na najmanju moguću mjeru – kontakt na 1 m  do 15 min. Obitelji koje su u povišenom riziku, npr. član obitelji u samoizolaciji, odnosno postojanje respiratorne infekcije, kontakt isključivo preko telefona.

Vanjski specijalisti do daljnjeg neće raditi u Domu zdravlja Korčula.

Molimo žene koje su naručene putem Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja raka dojke da ne dolaze u već zakazane termine. O naknadnim terminima bit će pravovremeno obaviještene.

Ravnatelj Doma zdravlja Korčula
Sebastijan Fabris, dr. med. spec.