Povećanje stručnih znanja i IT vještina zdravstvenih djelatnika radi prevencije, te povećane dostupnosti ranog otkrivanja i intervencije kod poslijeporodne depresije 2019-2021

Cilj projekta je povećanja stručnih kompetencija, prvenstveno patronažnih sestara, zbog povećanog broj žena oboljelih od poslijeporodne depresije koje traže liječničku pomoć. Patronažne sestre ohrabruju rodilje da potraže pomoć, neizravno prevenirajući i razvoj duševnih smetnji drugih članova obitelji, te smanjujući stigmatizaciju. Model je lako održiv te se kasnije provodi bez dodatnih troškova jer patronažne sestre obilaze sve rodilje u zemlji. Provedba projekta učinila bi ga dostupnim u cijeloj Hrvatskoj, a ujedno i obučila zdravstvene djelatnike za uporabu IT u edukaciji. Financiranje u maksimalnom iznosu prihvatljivih troškova je 805.822,70 HRK, od čega ukupan iznos bespovratnih sredstava iznosi 805.822,70 HRK, uz stopu vlastitog sufinanciranja od 0 %.

U srijedu 19. veljače 2020. godine održana je sjednica Upravnog odbora projekta „Povećanje stručnih znanja i IT vještina zdravstvenih djelatnika radi prevencije, te povećane dostupnosti ranog otkrivanja i intervencije kod poslijeporodne depresije“ u prostorijama Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doma zdravlja Zagreb zapad, Baštijanova 52. Sjednici su uz nositelja projekta Dom zdravlja Zagreb Zapad nazočili i ostali partneri projekta Dom zdravlja Korčula, Dom zdravlja Krapinsko – zagorske županije i Dom zdravlja Vukovar. Na sastanku je usvojen Dnevni red, podneseno izvješće o provedenim aktivnostima, te razmotren plan za preostale aktivnosti.

U četvrtak 19. rujna 2019. održan je sastanak Upravnog odbora projekta „Povećanje stručnih znanja i IT vještina zdravstvenih djelatnika radi prevencije, te povećane dostupnosti ranog otkrivanja i intervencije kod poslijeporodne depresije“ koji je u potpunosti financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Dom zdravlja Zagreb Zapad, Centar za mentalno zdravlje a partneri Dom zdravlja Korčula, Dom zdravlja Krapinsko – zagorske županije i Dom zdravlja Vukovar. Na sastanku je usvojen Dnevni red i Poslovnik o radu, podneseno izvješće o provedenim aktivnostima, te razmotren plan za preostale aktivnosti u ovom i aktivnosti u sljedećem tromjesečju.

Na svečanosti koja je održana u utorak 23. srpnja u Ministarstvu zdravstva potpisan je ugovor o  dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda. Svečanosti su nazočili ministar prof.dr.sc. Milan Kujundžić i ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar, državna tajnica Ministarstva rada i mirovinskog sustava Majda Burić, te brojni drugi ugledni gosti. Projekt pod nazivom „Povećanje stručnih znanja i IT vještina zdravstvenih djelatnika radi prevencije, te povećane dostupnosti ranog otkrivanja i intervencije kod poslijeporodne depresije“ u trajanju od 18 mjeseci, provodit će Centar za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici i patronažna služba Doma zdravlja Zagreb Zapad u suradnji s partnerima iz Domova zdravlja Korčula, Krapina i Vukovar. Tijekom provođenja projekta o svim aktivnostima nastavit ćemo vas obavještavati i na našim mrežnim stranicama.