Svjetski dan hospicijske i palijativne skrbi
Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi obilježava se druge subote u listopadu, svake godine, kako bi se dala podrška hospicijskoj i palijativnoj skrbi, širom svijeta. Tako se i ove godine 12. listopada koristi prilika zagovaranja bolesnika s potrebom za palijativnom skrbi.
Ove godine obilježava se 10 godina otkako je Svjetska zdravstvena skupština (Upravljačko tijelo Svjetske zdravstvene organizacije) donijela jedinu samostalnu rezoluciju o palijativnoj skrbi, pozivajući sve zemlje da “ojačaju palijativnu skrb kao komponentu sveobuhvatne skrbi tijekom cijelog života”. Tim povodom tema ove godine je: “Deset godina od Rezolucije: Kako nam ide?”
U različitim sferama utjecaja uloženi su napori kako bi se zagovarala potpuna integracija usluga palijativne skrbi u sustave zdravstvene skrbi diljem svijeta. Mnoge su prekretnice postignute tijekom godina na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Kako u svijetu tako i u Republici Hrvatskoj osnivale su se udruge, odjeli palijativne skrbi, ugovarali koordinatori za palijativnu skrb, mobilni palijativni timovi. Prema podacima, u svijetu je zadovoljeno samo 12% potreba za palijativnom skrbi. Nažalost, bez obzira šta je u svakom dijelu RH razvijen neki oblik palijativne skrbi ona nije dostupna svima u potrebi. Iz tog razloga naša misija je daleko do ispunjenja te je pred nama daljnji put zagovaračke politike daljnjeg razvoja palijativne skrbi.
Ove godine proglašen je ”Nacionalni dana palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj” na dan osnivanja prvog odijela palijativne skrb u Novim Marofu 11. svibnja 2012. godine i ugovaranja prvog koordinatora za palijativnu skrb te mobilnog palijativnog tima 01. listopada 2016. godine. Stoga je ispred nas stavljen odgovoran zadatak da budemo i dalje ”kotačić” koji pokreće daljnji razvoj palijativne skrbi.
Na području Otoka Korčule i poluotoka Pelješca Dom zdravlja Korčula je „kotačić“ koji kao nositelj palijativne skrbi za područje otoka Korčule i dijela poluotoka Pelješca daje svoj obol organizaciji i razvoju palijativne medicine.
Trenutno pri Domu zdravlja djeluje koordinator palijativne skrbi bacc. med. techn. Matea Batistić, mobilni palijativni tim u kojem uz mag. med. techn. Nevenu Bačić, participiraju liječnici sa završenom posebnom edukacijom iz palijativne skrbi i to za područje otoka Korčule koje pokriva Dom zdravlja dr. Ante Franulović su Marija Bačić, dr. med. spec. OM, i Ante Milat, dr. med. spec. OM, za područje otoka koje pokriva DZ Korčula su Dušica Tasovac, dr. med. spec. OM te donedavno Bishnu Prasad Bhandari, dr. med., dok na poluotoku Pelješcu djeluje Toma Ujević, dr. med.. Uz sve to djeluje i posudionica pomagala. Napominjemo i odličnu suradnju sa Ligom za borbu protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet koja nesebično sudjeluje u nabavi ortopedskih pomagala i senzibilizaciji zajednice zajedno sa javnozdravstvenim ustanovama.
Svaki „veliki ili mali napor“ svih ovih godina bio je ”kotačić” koji je utjecao da se prema našim bolesnicima na kraju života postupa s dostojanstvom i poštovanjem. Samim time pokazali smo da je svaki život važan do samoga kraja.